Терапія мови та мовлення

Терапія мови та мовлення

У нашому центрі Ви можете отримати комплексну діагностику і терапію патологій мови і мовлення. Ціллю терапії мови і мовлення є відновлення комунікативної функціональності і незалежності пацієнта. Часто її можна досягнути шляхом відновлення втрачених комунікативних навичок, але якщо ураження занадто серйозне і втрачених функцій відновити не можливо, терапевт мови і мовлення розробляє альтернативні способи спілкування, які полегшують взаємодію пацієнта з іншими людьми.

За яких умов необхідна допомога терапевта мови і мовлення?

Якщо внаслідок травматичного ураження мозку (інсульту, черепно-мозкової травми тощо) або дегенеративного захворювання (хвороби Альцгеймера, Паркінсона тощо) вам стало важко спілкуватись і Ви:

 • не можете спілкуватись взагалі;

 • не розумієте того, що вам говорять;

 • все розумієте, але не можете сказати потрібного слова;

 • не можете зібрати окремі слова в речення;

 • потрібні слова постійно крутяться на язиці, але не можете їх сказати;

 • ваше мовлення важке і в’яле;

 • маєте труднощі з ковтанням слини;

 • не можете читати і/або писати

або якщо у Вас є інші комунікативні розлади, тоді Вам необхідна допомога терапевта мови і мовлення.

З якими типами комунікативних розладів ми працюємо?

Ми працюємо з патологіями мови і мовлення.

Що таке патології мови?

Хоча мови не можна візуально побачити, мова у нашому мозку має свою складну ієрархічну структуру, яка складається з ряду функціональних блоків (модулів). Кожен блок виконує свою функцію в обробці мови: деякі блоки відповідають за сприйняття мови, деякі за збереження, а деякі за її видобування. Коли усі блоки працюють злагоджено, ми з легкістю розуміємо мову інших і видобуваємо потрібні слова у потрібний час. Однак, ураження певної зони мозку може призвести до ураження одного чи кількох блоків цієї системи і це призводить до збою всієї системи, а відтак і патології мови.

Що таке патологія мовлення?

Як і кожна дія нашого організму, процес мовлення програмується і контролюється певними нейромеханізмами. Так є два нейромеханізми, які програмують і контролюють процес мовлення: 1) нейромеханізми, які контролюють процес артикуляції, 2) нейромеханізми, які контролюють роботу м’язів залучених у процесі мовлення. У разі, якщо робота першого механізму пошкоджена, виникає апраксія мовлення, якщо ж пошкоджений другий механізм, то виникає дизартрія.

Чому терапія мови і мовлення можлива?

Сьогодні науково доведено, що наш мозок є гнучкий. Така гнучкість дозволяє відновлювати пошкоджену структуру мови шляхом вибудовування нових зв’язків.

Тому терапія мови передбачає, насамперед, відновлення роботи цієї структури шляхом виконання комплексу спеціально підібраних мовник вправ.

Терапія мовлення здійснюється шляхом виконання вправ для відновлення контролю над артикуляційним апаратом у випадку апраксії, чи контролю м’язів, що беруть участь у процесі мовлення.

На жаль не завжди можна відновити пошкоджену структуру не можливо. У таких випадках ми будуємо альтернативні зв’язки, які допоможуть виконувати потрібну комунікативну функцію, але по-іншому.

Чи можливе поєднання декількох типів комунікативних розладів? Так

Часто можна зустріти людей, які мають декілька комунікативних розладів одночасно. Тому для визначення правильного курсу терапії важливо провести ретельне обстеження, яке дозволить виявити всі типи уражень.

Які послуги ми пропонуємо?

Для того, щоб максимально допомогти нашим пацієнтам відновити втрачені комунікативні навички, ми пропонуємо:

 • комплексну діагностику комунікативних розладів;

 • один-на-один терапію з пацієнтом;

 • групову терапію;

 • консультації для родичів/опікунів.

Діагностика

У нашому центрі Ви можете отримати комплексну діагностику комунікативних розладів розроблену спеціально для носіїв української мови на основі Western Aphasia Battery (США), Comprehensive Aphasia Test і PALPA (UK).

Один-на-один терапія

На основі результатів діагностики ми розробляємо індивідуальний покроковий план терапії для кожного пацієнта і узгоджуємо його із самим пацієнтом і/або його опікунами. Якщо під час терапії виникає необхідність корекції плану, ми знову узгоджуємо його з пацієнтом і/або його опікунами.

У терапії ми застосовуємо методи, які вже мають наукове обґрунтування.

Кожне заняття, яке ми проводимо з пацієнтами, фіксується у спеціальному протоколі, що дозволяє у будь-який час перевірити ефективність терапії.

Групова терапія

У нашому центрі діє єдиний в Україні “клуб афазії”, де ми проводимо групові заняття з пацієнтами, які мають набуті комунікативні розлади.

Оскільки комунікація – це явище соціальне, для людей з набутими з комунікативними розладами надзвичайно важливо мати середовище для спілкування, бо соціальна ізоляція в якій вони опиняються внаслідок своєї недуги може призвести до психічних розладів. Саме тому, заняття в групах допомагає не лише виправити комунікативні розлади, але й є запобігти соціальній ізоляції.

Сьогодні клуби афазії існують у ряді країн світу, нарешті ми створюємо такий центр в Україні.

Консультації для родичів/опікунів

Ми розуміємо, що комунікативні розлади є проблемою не лише для людини з якою сталась ця проблема, не меншою проблемою це є також для родичів/опікунів пацієнта. Ми розуміємо, що не всі пацієнти можуть регулярно відвідувати заняття, тому ми пропонуємо спеціальні консультації для родичів/опікунів пацієнтів, де ми роз’яснюємо ситуацію і допомагаємо розробити план домашнього догляду за пацієнтом під дистанційним наглядом нашого терапевта мови і мовлення.

Питання, які нам часто задають:

Що таке афазія?

Афазія – це патологія мови, що виникає внаслідок ураження певної зони кори головного мозку, яка бере участь в сприйнятті, збереженні або видобуванні мови. Афазія може виникати внаслідок травматичних уражень мозку (н-д, інсульт, черепно-мозкова травма) або прогресивних захворювань (н-д, деменція). Залежно від зони ураження, афазія може проявлятись через втрату здатності розуміти один чи деякі компоненти мови або видобувати їх. Однак, основною проблемою для осіб з афатичним синдромом є пошук потрібного слова, тому дуже часто від них можна почути “я знаю, що це, але не можу сказати”.

Наше теоретичне розуміння афазії?

Сьогодні існує чимало теоретичних підходів до афазії, а відтак і підходів до практичної терапії афазії. У нашому центрі ми застосовуємо один з найсучасніших і науково обґрунтованих підходів до виявлення і терапії патологій мови – когнітивнонейропсихологічний підхід.

Когнітивна нейропсихологія – це напрям у сфері когнітивних досліджень, який розглядає мову як організовану структуру блоків. Відповідно, терапія базована на цьому підході .

Що таке дислексія?

Дислексія – це патологія читання (візуальна афазія), яка виникає внаслідок травматичного ураження мозку (н-д, інсульту, черепно-мозкової травми тощо).

Що таке дисграфія?

Дисграфія – це патологія письма, що виникає внаслідок травматичного ураження мозку.

Що таке апраксія?

Апраксія мовлення – це втрата контролю над артикуляцією. На відміну від афазії, де уражена структура мови при апраксії структура мови збережена, але втрачена здатність сказати бажане слово. На практиці, особи з апраксією мовлення розуміють мову добре, іноді можуть сказати окремі слова, їхні м’язи працюють нормально, але у них постійне відчуття “крутиться на язиці, але не можу сказати”.

Що таке дизартрія?

Дизартрія – це втрата контролю над м’язами, які залучені в артикуляції. Так само як при апраксії, особи з дизартрією розуміють мову, але на відміну від апраксії, при дизартрії уражена робота м’язів. На практиці, мовлення осіб з помірною дизартрією часто нагадує мову осіб у стані алкогольного сп’яніння або складається враження, що у них нежить. Однак, у випадках важкого ступеню дизартрії, можлива повна втрата здатності говорити.