Реабілітація в педіатрії

%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%b1%d1%96%d0%bb%d1%96%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f-%d0%b4%d1%96%d1%82%d0%b5%d0%b9

Реабілітація дітей в українсько-польському центрі реабілітації «Вотум», що працює в Івано – Франківську, включає в себе:

 •  реабілітацію дітей з ДЦП;
 •  реабілітацію дітей після черепно-мозкових травм;
 •  дітей з ураженням периферичної нервової системи;
 •  дітей з порушенням психофізичного розвитку;
 •  дітей з мовними порушеннями.
 •  дітей з міопатіями та полінейропатіями різного генезу;
 •  дітей з вродженими та набутими захворюваннями.

В Івано – Франківському, українсько-польському центрі реабілітації « Вотум» проводиться лікування, яке спрямоване на корекцію фізичного розвитку дітей з аутичним синдромом та синдромом Дауна.

В педіатричній реабілітації дужа важлива співпраця між фізичним терапевтом, батьками та дитиною.Важлива присутність на заняттях батьків чи опікунів дитини для того, щоб в домашніх умовах вони могли продовжувати процес реабілітації, що дуже важливо для досягнення хорошого результату.

Реабілітація дітей з ДЦП

Враховуючи досвід останніх десятиліть в реабілітації дітей з ДЦП, загально визнано, що комплексне безперервне лікування, яке включає ЛФК, масаж, фізіотерапевтичне лікування великою мірою покращують стан у більшості хворих.

В українсько-польському центрі реабілітації «Вотум» використовують крім вищеперерахованого і європейські методики реабілітації такі як і в польському центрі функціональної реабілітації VOTUM, що розташований в м. Краків. Ці методики значно збільшують ефективність лікування. Працівники Івано – Франківського центру мають можливість постійно стажуватися у м. Кракові.

Реабілітологи в українсько-польському центрі реабілітації «Вотум» при роботі з дітьми хворими на ДЦП використовують європейську методику PNF,що вважається найкращою методикою для функціональної реабілітації в усьому світі, яка забезпечує правильну розробку м’язів та суглобів хворої дитини.

Важливим елементом у дітей, які хворіють на дитячий церебральний параліч є те, що у них різко підвищується м’язовий тонус, особливо у згиначах. Це сприяє утворенню контрактур. Такі хворі дуже погано пересуваються, інколи самі не можуть себе обслужити. Точні рухи кінцівками таким дітям виконувати дуже важко (наприклад, користуватися ложкою, ручкою). Дуже часто крім фізичного розвитку в таких дітей порушується інтелект.

Хворі на дитячий церебральний параліч діти можуть відставати у фізичному та розумовому розвитку від своїх однолітків, у них часто присутнє порушення мови. Дуже часто у таких дітей спостерігаються сколіози, кіфосколіози внаслідок неправильної ходи, пози при сидінні, а постава порушується внаслідок парезів, паралічів кінцівок, їх вкорочення та деформації внаслідок підвищення м’язового тонусу по спастичному типу.

Спостерігаються зміні у внутрішніх органах, зміни з боку вегетативної нервової системи та в обмінних процесах. Застосування медикаментозних методів лікування та методів фізичної реабілітації сумісно з іншими методами лікування різко знижують патологічні прояви захворювання.

Реабілітаційні масажі для дітей з ДЦП

Масаж дітям, хворим на ДЦП призначається для того, щоб зменшити рефлекторну збудливість м’язів, тим самим запобігти утворенню контрактур, стимулювати роботу паретичних м’язів, зменшити синкинезії, покращити лімфо-та кровообіг. Перед початком масажу необхідно досягти максимального розслабнення м’язів, перебрати вихідне положення та вправи для розслаблення.

Для зменшення тонусу скорочених м’язів використовують такі елементи масажу як розтирання, прогладжування та розминання. Це проводиться ніжно, в повільному темпі, плавно. Для розтягнутих м’язів використовують прийом вібрації. Важливим є масаж паравертебральних сегментів. Для досягнення розслаблення великих м’язів використовують валяння. При цьому м’язева маса пацієнтів ніби переміщується з однієї руки масажиста на іншу.

Надзвичайно важливим в реабілітації дітей з дитячим церебральним паралічем є розслаблення м’язів плечового та кульшового суглобів. Для цього використовують прийом катання. Також для розслаблення м’язів використовують точковий (гальмівний) масаж. При атонічній формі ДЦП використовують стимулюючий (збудливий) точковий масаж – це короткі, швидкі, різкі натискання одним або кількома пальцями аналогічних точок, які знаходяться на шкірі над м’язами, які беруть участь в русі. Палець в такому випадку не затримують на точці, забирають швидко. Цю процедуру повторюють декілька разів.

Щоб зменшити гіпертонус м’язів використовують вібрацію. Також рекомендується для зменшення гіпертонусу поєднувати пасивне розтягування напруженого м’яза разом з стимуляційним масажем м’язів антагоністів.

Для нормалізації м’язевого тонусу у дітей хворих на ДЦП важливе значення має правильне розташування частин тіла по відношенню один до одного.

Важливе щоб тіло хворого знаходилося в фізіологічному положенні, що зменшую утворення контрактур.

Лікувальна фізична культура для дітей з ДЦП 

Дуже важливим моментом у дітей хворих на ДЦП є лікувальна фізична культура – це метод комплексної функціональної терапії, який використовує фізичні вправи як спосіб збереження організму пацієнта в діяльному стані, забезпечує стимуляцію його внутрішніх резервів для запобігання та лікування хвороб, які викликані вимушеною гіподинамією.

Завдання ЛФК:

 •  зменшення м’язового тонусу в м’язах згиначах, збільшення м’язового
 • тонусу в гіпотонічних м’язах;
 •  збільшення об’єму рухів в суглобах;
 •  покращення координації рухів та рівноваги;
 •  стабілізація правильного фізіологічного положення тіла;
 •  збільшення рухової активності дитини.

В реабілітації дітей хворих ДЦП в українсько-польському центрі реабілітації «Вотум» широко використовують фізіотерапію (а саме ультразвукова терапія, лазеротерапія).

Необхідно враховувати що хворі на ДЦП діти часто дратівливі, замкнуті, емоційно не стійкі. Часто з ними необхідно працювати психологу, що теж можливо в українсько-польському центрі реабілітації « Вотум». З дітьми, які мають мовні порушення працює логопед.

Для детальнішої інформації телефонуйте (050) 346 36 86, (0342) 75 00 80